آماده شدن یک ماهواره،‌ برای مشاهده‌ی سیارات فراخورشیدی

پس از تست‌های نهایی فضاپیما، اخیراً ماهواره‌ی Cheops، توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) آماده‌ی پرواز شد.

این ماهواره، به عنوان یک مسافر ثانویه، در موشک Soyuz-Fregat، از فرودگاه فورپورت اروپا در کوورو، گویان فرانسه، پرتاب می‌شود. ماهواره به مدت چند ماه، قبل ‌از ارسال به سایت پرتاب، در ایستگاه دفاع و فضایی ایرباس، در مادرید نگهداری می‌شود تا در فاصله‌ی زمانی بین ۱۵ اکتبر و ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹، پرتاب شود.

گونتر هشینگر، مدیر علمی ESA، می‌گوید: “ما هیجان‌زده می‌شویم که Cheops در اواخر امسال پرتاب شود.”

با مشاهده‌ی فوق‌العاده دقیق ستارگانی که از قبل می‌دانیم میزبان سیارات‌اند، این مأموریت برای اولین بار، ما را قادر به دسته‌بندی سیارات فراخورشیدی و طبیعت آنها می‌نماید.

نیکولا رندو، مدیر پروژه Cheops ESA می‌گوید: “این لحظه، حاصل بیش از پنج سال کار است و بسیار خوشحالیم که بلاخره، ماهواره آماده‌ی پرواز است، چرا که برنامه و بودجه به همراه داریم.”

فرناندو وارلا، رئیس سیستم فضایی ایرباس در اسپانیا، پیمانکار اصلی طراحی و ساخت فضاپیمای، می‌گوید: “اکنون که می‌توانیم پرتاب را در افق ببینیم، بابت این کار عالی، به همه‌ی تیم‌های دست‌اندرکار، تبریک می‌گوییم.”

این ماهواره، یک ماموریت ثانویه است:
زیرا نور ستارگانی را که میزبان سیارات دیگر‌اند، زیر نظر قرار می‌دهد تا تغییرات ریز در درخشش آنها را اندازه‌گیری کند. این تغییرات ریز در درخشش، حاصل عبور سیاره‌‌ای از میان ما و ستاره است. بخصوص سیاراتی در محدوده‌ی اندازه‌ی زمین تا نپتون. اینکه ماهوره چه زمانی در کجا باشد بسیار مهم است تا بتوانیم مدت زمان مشاهده‌ی تغییر درخشش را بیشتر کنیم.
با مشاهده‌ی تغییرات در درخشش ستاره، حدود اندازه‌ی سیاره، معین می‌شود. با توجه به اطلاعات قبلی در مورد جرم سیاره، این داده‌ها باعث می‌شود تا چگالی آن تعیین شود، و سرنخ‌هایی حیاتی در مورد ترکیب و ساختار آن را به ما نشان می‌دهد، مثلاً عمدتا سنگی یا گازدار باشد یا شاید اقیانوس‌های قابل توجهی داشته باشد.

نخستین فراخوان پیشنهادات برای استفاده از اطلاعات Cheops بصورت مهمان ESA در اوایل ماه جاری منتشر شد.

مدیر Hasinger: “کیاپس اولین ماهواره‌ی ESA است که به سیارات فراخورشیدی اختصاص داده شده است و راه را برای دو ماموریت دیگر، در دهه آینده، باز می‌کند و جایگاه اول را برای اروپا در سیارات فراخورشیدی محکم می‌کند.”

به دنبال Cheops، مأموریت حرکت سیاره‌ها و تغیرات درخشش ستاره‌ها، و آریل، مأموریت حسگرهای کنترلی اتمسفر در مادون‌قرمز سیارات فراخورشیدی و تصویربرداری کلی، در اواخر دهه ۲۰۲۰، برای کشف و بررسی بیشتر دنیاهای جدید در اطراف دیگر ستاره‌ها، پرتاب خواهد شد.

کیاپس یک مأموریت ESA و با مشارکت سوئیس، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، سوئد و انگلیس انجام شده است.

منبع: ESA

___________
مترجم: سراج موسوی

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات آماده شدن یک ماهواره،‌ برای مشاهده‌ی سیارات فراخورشیدی