جایگاه و مدار زمین

زمین در کجای کائنات قرار دارد ؟!

 این سیاره ی نیلگون با طبیعت آرام و نمای دل انگیزش در بیکران جهانی در حال حرکت است که تصورش ورای امکان و درکش خارج از توانایی بشر است. زمین از نظر فاصله از خورشید سومین، و از لحاظ بزرگی، پنجمین سیاره ی منظومه ی شمسی است. منظومه ی شمسی در فاصله ی حدود ۲۵  هزار سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد و هر ۲۲۰  میلیون سال یک بار حول مرکز کهکشان گردش میکند. خورشید ما خود یکی از۴۰۰  میلیارد ستاره ایست که در فاصله ی ۷۵ هزار سال نوری در کهکشان مارپیچی راه شیری، که قطر آن ۱۰۰ هزار سال نوری بوده و خود یکی از هزاران کهکشان شناخته شده است، قراردارند.

 

 

 مدار

 کره ی زمین به طور متوسط مسافت۹۳  میلیون مایل ( ۱۴۹۶۰۰ هزار کیلومتر ) را در مدار خودش به دور خورشید می پیماید.در حدود تاریخ دوم ژانویه ی هر سال ( ۱۲دی ) زمین نزدیکترین فاصله اش از خورشید ( حضیض ) را که ۴٫۹۱  میلیون مایل ( ۱٫۱۴۷ میلیون کیلومتر ) است، دارد.در حدود دوم جولای ( ۱۱تیر ) هرسال نیز دارای بیشترین فاصله از خورشید ( اوج ) که برابر ۸٫۹۴ میلیون مایل ( ۶٫۱۵۲میلیون کیلومتر ) است، می باشد.

خروج از مرکز مدار زمین برابر ۰٫۰۱۷ است، این مدار تقریبا دایره ایست، اگر مدار زمین کاملا یا تا حد زیادی به بیضی نزدیک بود، به علت تغییرات شدید دما در اوج و حضیض ، زندگی در آن امکان پذیر نبود. محور کره ی زمین از خط عمود بر مدار خورشید به اندازه ی ۴۵٫۲۳  درجه انحراف دارد که همین انحراف باعث به وجود آمدن فصول می شود. علاوه بر این، این انحراف سبب می شود که بخشهای مختلف کره ی زمین در زمان های مختلفی از سال در جهت خورشید قرار  بگیرند.

 

گردآورنده: فاطمه صابری

 

منابع

ویکی پدیای انگلیسی

سایت علمی بیگ بنگ

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات جایگاه و مدار زمین