ورود به اتاق کنترل
نمایی شگفت انگیز از یک مارپیچ فوق‌العاده

نمایی شگفت انگیز از یک مارپیچ فوق‌العاده

ابزار MUSE در تلسکوپ بسیار بزرگ VLT متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی که یک کهکشان مارپیچی دو میله‌ای به نام NGC1365 را در فاصله 56 میلیون سال نوری در خوشه کهکشانی فروناکس رصد کرده است، امکان ساختن این تصاویر رنگی تماشایی را به ما می‌دهد. این کهکشان به دلیل دو ساختار میله‌ای شکل مرکزی آن که از ستارگان تشکیل شده است، به عنوان کهکشان میله‌ای مارپیچی بزرگ نیز شناخته می‌شود.

دو میله کهکشان NGC1365 یک پدیده نادر است و تصور می‌شود که ناشی از اثرات ترکیبی چرخش کهکشان و دینامیک پیچیده ستاره‌ها باشد. بزرگ‌ترین میله ستاره آن‌قدر بزرگ است که ساختارش در این تصویر قابل‌مشاهده است و بازوهای مارپیچی بیرونی آن به مرکز متصل شده‌اند.

این طور به نظر می‌رسد که میله دوم ستاره بسیار کوچک‌تر است و در درون میله اصلی قرار گرفته است. و این میله ثانویه به طور مستقل از میله اصلی عمل می‌کند و سریع‌تر از بقیه کهکشان می‌چرخد.

ابزار MUSE این تصویر را در نور مرئی و فروسرخ قرمز ثبت کرده است که گاز و گرد و غبار را در منطقه مرکزی کهکشان نشان می‌دهد.

قابلیت‌های این ابزار که بر روی Yepun یکی از چهار تلسکوپ ۸/۲ میلی متری VLT نصب شده است امکان جامع ترین و دقیق‌ترین مطالعات در مورد بررسی کهکشان‌های دوردست، سیاه‌چاله های ابر پرجرم و حتی منبع امواج گرانشی در سرتاسر جهان را می‌دهد.

Credit: ESO

مترجم: مریم اکبرپناه

ویراستار علمی: ساره واحدی

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات نمایی شگفت انگیز از یک مارپیچ فوق‌العاده