واحه‌ای در صحرا

واحه‌ای در صحرا


این عکس آغاز یک صبح بسیار زود اقامتگاهی که متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا است را نشان می دهد و در آن ستاره‌شناسان و مهندسین همچنان درحال کار بر روی تلسکوپ‌های پارانال در کویر آکاتامای شیلی هستند.

این تلسکوپ‌ها شامل تلسکوپ‌های بسیار بزرگ VLT و VST وVISTA(تلسکوپ رصد در طول موج مرئی و فروسرخ) می‌باشد که در پس‌زمینه قابل‌مشاهده هستند.

به دلیل جغرافیا و کویر خشکی که این اقامتگاه را احاطه کرده است گاهی به آن واحه‌ای در بیابان می‌گویند. این مناطق و مناظر به حدی چشمگیر است که فیلم ذره‌ای آرامش اثر جیمز باند در سال ۲۰۰۸ در این منطقه تصویربرداری شد. منظره اقامتگاه از سمت غرب به سمت اقیانوس آرام بسیار دیدنی است و معماری این بنا خود جوایز زیادی دارد.

مهمانانی که در این مکان اقامت دارند به بیش از صد اتاق خواب، رستوران ،استخر و حتی سونا دسترسی دارند. همچنین در این مکان یک باغ مصنوعی وجود دارد که این باغ به مثال یک پناهگاه برای ساکنان این منطقه در مقابل یکی از سخت‌ترین شرایط آب‌وهوایی روی زمین است که از جمله ویژگی‌های آن خشکی شدید، وزش باد شدید، تابش نور شدید، خورشید و نوسانات دمایی زیاد است.

جدیدترین و بلندپروازانه‌ترین پروژه رصدخانه جنوبی اروپا تلسکوپ فوق العاده بزرگ ELT در همان نزدیکی کوه Cerro Armazone در حال ساخت است، دانشمندان و مهندسان مشغول کار بر روی این پروژه نیز میتوانند از این اقامتگاه استفاده کنند.

Credit: ESO

مترجم: مریم اکبرپناه

ویراستار علمی: ساره واحدی

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات واحه‌ای در صحرا