ورود به اتاق کنترل
کهکشان راه شیری بر فراز فلات چاجنانتور شیلی

کهکشان راه شیری بر فراز فلات چاجنانتور شیلی

آسمان روشن در فلات چاجنانتور شیلی توسط پهنه وسیعی از کهکشان راه شیری به دو نیم تقسیم شده است. در این تصویر گویی در نیمکره جنوبی، مرکز باشکوه و غنی از ستاره کهکشان راه شیری به طور مستقیم بالای سر ما قرار دارد و ابر درخشان آن از افق تا افق امتداد یافته است. در زیر درخشش آن، مجموعه‌ای از آنتن های سفید کاملاً به سمت آسمان قرار دارند و با یک نور زرد رنگ درخشان روشن می‌شوند که این امر به تکنسین‌ها نشان می‌دهد که آیا نزدیک شدن به آن‌ها بی‌خطر است یا خیر.

این تلسکوپ‌ها بخشی از آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما معروف به ALMA هستند؛ یک تداخل‌سنج غول‌پیکر که از ۶۶ آنتن جداگانه تشکیل شده است. این آنتن‌ها در فاصله حداکثر ۱۶ کیلومتری با هم کار می‌کنند تا با جزئیات قابل‌توجهی به مطالعه جهان بپردازند. ALMA به گونه‌ای طراحی شده است که امواج در طول موج‌هایی در حدود میلی‌متر یعنی بین مادون‌قرمز و امواج رادیویی که برای انسان‌ها غیرقابل مشاهده است را می‌تواند ببیند. چنین نوری از سردترین و دورترین مکان‌های جهان مانند ابرهای گسترده گاز و غبار در فضای میان‌ستاره‌ای و کهن‌ترین کهکشان‌ها به ALMA این مکان را می‌دهد تا چگونگی شکل‌گیری و تکامل ستاره‌ها و سیارات را کشف و بررسی کند.

اگرچه این طول‌موج‌ها می‌توانند اجرام و فرآیندهایی که پیش از این مشاهده نشده‌اند را آشکار سازند، اما اخترشناسی میلی‌متری نیز مشکلات خود را دارد. این نور تا قبل از رسیدن به زمین، به میزان زیادی توسط بخار آب موجود در جو زمین جذب می‌شود. به منظور انجام این نوع فعالیت‌های نجومی، تلسکوپ‌ها باید در مکان‌های بسیار مرتفع و خشک ساخته شوند. فلات چاجنانتور در ارتفاع بیش از ۵۰۰۰ متری در آند شیلی قرار دارد بنابراین یک مکان ایده‌آل برای ALMA است.

Credit: ESO

مترجم: مریم اکبرپناه

ویراستار علمی: ساره واحدی

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات کهکشان راه شیری بر فراز فلات چاجنانتور شیلی