رصدخانه پارانال و راه شیری

رصدخانه پارانال

این تصویر، یک شب زیبا در رصدخانه پارانال را نشان می‌دهد که متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی است.

نوار درخشان کهکشان راه شیری که مملو از گاز روشن، گرد و غبار تاریک و ستاره های درخشان است به طور خیره کننده ای از وسط عکس عبور می‌کند و اینطور به نظر می‌رسد که به سمت پایین عکس شیرجه می‌زند تا افق درخشان را ببیند.

ساختار جعبه ای شکل UT1، یکی از چهار تلسکوپ تشکیل دهنده تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (VLT) را می‌توان در مرکز این عکس دید. یک تلسکوپ کمکی کوچک‌تر نیز در سمت راست تصویر در حالی دیده می‌شود که گنبد آن باز است و آسمان را کاوش می‌کند.

(VLT) می‌تواند با هشت تلسکوپ خود که چهار مورد آن کمکی و متحرک هستند، به عنوان یک تداخل‌سنج بسیار حساس عمل کند؛ آنقدر حساس، که می‌تواند بین دو چراغ جلو اتومبیل از فاصله‌ای معادل زمین تا ماه،تمایز قایل شود.

آسمان های زیبا و عکسبرداری شده بر فراز تلسکوپVLT از شفاف‌ترین آسمان‌های جهان هستند؛ همانطور که در اینجا جزئیات کهکشان راه شیری و روشنایی آشکار سیاره مشتری، جرم بزرگ در سمت چپ تصویر، نیز مشاهده می شود.

رنگ متمایل به سبز که در افق دیده می‌شود پدیده‌ای به نام «هواتاب» است که در حقیقت انتشار ضعیف نور در اتمسفر می‌باشد.

هواتاب و سایر اثرات جوی مانند تلاطم، از انگیزه‌های اصلی در تلسکوپ‌های فضایی مانند تلسکوپ فضایی هابل هستند که بالاتر از اعوجاج‌های نوری ناشی از جو را مشاهده می‌کنند.

اعتبار تصویر: ESO

مترجم: مریم اکبرپناه

ویراستار علمی: ساره واحدی

عضویت در باشگاه voice of cosmos
نظرات رصدخانه پارانال و راه شیری